Maďarský úspěch Janoty a Stráského

S náručí plnou pohárů se vracela z maďarské Allianz Mecsek Historic Rallye posádka Hájek historic rally teamu Miroslav Janota a Pavel Stráský, když dovezla dvoulitrový Opel Kadett C GTE 16V do cíle na skvělém třetím místě absolutního pořadí a prvním v Kategorii 2 i třídě C3!

Soutěž byla devátou zastávkou pelotonu účastníků letošního FIA Mistrovství Evropy v rallye historických automobilů, který se jistými kroky blíží do svého finiše. Česká dvojice odjížděla do Pécsi s ambicemi napravit si pošramocenou reputaci z posledního startu na Rally Alpi Orientali Historic. „Po výprasku v Itálii jsme se soustředili na to, abychom neudělali ostudu a zajeli nějaký slušný výsledek,“ uvedl těsně po skončení soutěže jezdec Miroslav Janota a s klidným tónem v hlase dodal: „Teď už můžu říct, že se nám to snad povedlo.“

Jelikož sobotní etapa Allianz Mecsek Historic Rallye čítala většinu z celkového počtu dvanácti rychlostních zkoušek, úvodní soutěžní den byl pro všechny účastníky soutěže klíčový. „Až na nevhodnou volbu pneumatik v jedné sekci, která nakonec rozhodla o našem konečném umístění, nás nepotkaly žádné technické problémy. Auto fungovalo skvěle,“ konstatoval Janota. Při pohledu do výsledkové listiny se mohli čeští příznivci svěřenců Ctirada Hájka radovat - Janota se Stráským jeden měřený test vyhráli a pětkrát byli druzí. Vzhledem k tomu, že pořadatelé připravili v programu první etapy deset testů, bilance naší posádky byla více než pozitivní.

Do absolutního vedení se Janota dostal v sobotu sice jen jednou, a to po třetím úseku, avšak průběžná druhá příčka se ztrátou 41,5 vteřiny za vedoucím Italem Pierangelem Rossim a takřka třísekundový náskok na domácího matadora Andráse Kövesdána byly více než slibnou pozicí do dvou nedělních erzet. „Naším úkolem bylo zbytek soutěže dokončit na prvním místě v naší kategorii bez ohledu na pódiové umístění,“ předeslal navigátor Pavel Stráský při hodnocení zbytku závodu. Devátou rychlostní zkoušku Mirek s Pavlem vyhráli, avšak závěrečný tlak se vydařil lépe místnímu rodákovi Kövesdánovi, v jehož prospěch hrál po protnutí paprsku poslední fotobuňky časový rozdíl tři a půl sekundy.

„Mile mne překvapil zájem diváků a médií o tamní soutěž. Návštěvnost rychlostních zkoušek bych přirovnal k české Barumce. Rallye je v Maďarsku možná na stejné úrovni popularity jako u nás. Atmosféra a diváci? To prostě nemělo chybu! Kromě toho musím poděkovat Ctiradu Hájkovi za jeho přízeň, kterou nám věnuje,“ radoval se v cíli pilot Opelu Kadett Miroslav Janota, jehož okamžitě doplnil spolujezdec Pavel Stráský: „Z mého pohledu to byly jedny z nejlepších závodů, jaké jsme s Mirkem odjeli. Podali jsme konstantní výkon, za který jsme byli náležitě odměněni. Do karet nám hrála především trať vložky Zobák situovaná na rychlou a úzkou lesní cestu. Její charakter úplně přesně vyhovoval kadettu. Zbytek závodu se jel především po širokých asfaltkách, které vyhovovaly spíš širokým a těžkým vozům značky Porsche. Proto si našeho výsledku moc vážíme!“

Do cíle 43. Allianz Mecsek Historic Rallye 2010 dorazilo pětadvacet historických skvostů. Posádka Hájek historic rally teamu se díky vítězství v Kategorii 2 dostala na bronzový stupínek průběžné tabulky evropského šampionátu. Ve zbytku sezony má ještě šanci zabojovat o druhé místo, které nyní patří Švédovi Matsu Myrsellovi, jenž skončil v Maďarsku na čtvrtém místě hned za Janotou.

Z výkonu svých svěřenců se radoval i majitel týmu Ctirad Hájek: „Kluci dosáhli skvělého výsledku nad moje očekávání. Po Itálii se zase našli a ukázali, jak dokáží být rychlí. Vyhovovala jim i trať, která byla hodně podobná českým vložkám. Velký podíl na tomto úspěchu má manažer Honza Možný, jenž na posádce intenzivně pracuje. Jeho snaha se teď jasně projevila,“ uvedl Hájek. „Mám radost, že jsme se stali součástí evropského kolotoče. Všichni se k nám chovali moc hezky a dokázali náš výsledek ocenit. Celý tým navíc fungoval skvěle. Byl to úžasný víkend!“

Dalším startem Miroslava Janoty a Pavla Stráského bude na začátku listopadu španělská 58. Rally Costa Brava jedoucí se v okolí Lloret de Mar, která se nejspíš stane dosavadním vrcholem působení Hájek historic rally teamu na evropské scéně.

Miroslav Janota s Pavlem Stráským děkují za dosavadní spolupráci partnerským společnostem Hájek reklama, Auto Kobl, Sazama Group s. r. o., Remax Realis, Brudra, Luka motorsport, Autodoprava Karel Rys a Družstvo kovářů Praha, bez kterých by nebylo možno všechny starty realizovat.

Autor: Pavel Kacerovský, Hájek historic rally team

Hájek historic rally team Copyright